Лікування полінейропатії

Полінейропатія (іноді просто невропатія) — це патологічний стан, за якого відзначається множинне ураження периферичних нервів. Поступово через загибель нервових закінчень виникають порушення рухових і сенсорних (чутливих) функцій організму. За відсутності адекватного лікування такий руйнівний процес може стати причиною інвалідизації.

При підозрах полінейропатії звертайтеся в нашу клініку «МедСейв+» у Києві. Наш невролог під час консультації проведе необхідні функціональні тести та інструментальну діагностику, а також складе індивідуальну схему лікування, що охоплює як медикаментозну терапію, так і інші методи (включно з масажем, фізіопроцедурами, лікувальною фізкультурою тощо).

Вартість послуг

  • Консультація головного лікаря невролога (Ніколайчук А.С.)1200 грн
  • Повторна консультація головного лікаря невролога (Ніколайчук А.С.)900 грн
  • Консультація лікаря-невролога800 грн
  • Повторна консультація лікаря-невролога700 грн

Що таке полінейропатія?

Полінейропатія — це множинні ураження периферичних нервових волокон, які поступово руйнуються. У результаті передача імпульсів порушується, нерви можуть гинути, що спричиняє втрату чутливості, біль, трофічні виразки та інші дисфункції. Найчастіше патологія зачіпає ноги та руки, так за полінейропатії нижніх кінцівок страждають ступні та пальці, а верхніх — кисті та долоні.

Таке порушення вважається досить поширеним у неврології. З ним можуть стикатися до 8% людей, причому частота, як правило, збільшується з віком.

Причини та види полінейропатії

До основних причин ураження нервових закінчень належить таке:

  1. Цукровий діабет. Неврологічні проблеми виникають як ускладнення, а хворобу називають діабетичною полінейропатією.
  2. Травми м'язів, унаслідок як ударів чи падінь, так і інтенсивних фізичних навантажень. Це травматичне ураження нервів.
  3. Зловживання спиртними напоями. Така патологія — алкогольна полінейропатія.
  4. Порушення обмінних процесів і роботи нирок або печінки. Метаболічна хвороба.
  5. Інфекції, зокрема вірусні (наприклад, ВІЛ) і бактеріальні. Інфекційна полінейропатія.
  6. Отруєння, зокрема іонізаційним опроміненням, важкими металами, внаслідок хімієтерапії. Токсична хвороба.

Симптоми полінейропатії

Найчастіше трапляється моторна та сенсорна нейропатія, відповідно за них порушуються рухові функції та чутливість тканин. Також трапляється вегетативний вид патології, що проявляється збоями в роботі внутрішніх органів. За відсутності лікування та розвитку ускладнень зʼявляються симптоми всіх трьох різновидів хвороби.

До ранніх ознак захворювання належать:

  • оніміння та поколювання кінцівок;
  • біль без явних причин;
  • м'язова слабкість (зазвичай зачіпає кінцівки, трохи рідше — шию та спину);
  • відчуття мерзлякуватості, холодні пальці;
  • зниження чутливості в ділянці кінцівок;
  • випадання або витончення волосся в зоні ураження нервів (найчастіше за полінейропатії нижніх кінцівок);
  • блідість і сухість шкірних покривів;
  • тривале загоєння навіть легких ушкоджень шкіри.

При прогресуванні патології знижуються рефлекси суглобів, відзначається атрофія м'язів. Вегетативні порушення спричиняють проблеми із сечовипусканням і дефекацією, через порушення тонусу судин виникають трофічні виразки. Ці стани вимагають звернення до фахівців за професійною допомогою.

Діагностика полінейропатії

Спочатку наш невролог клініки «МедСейв+» оглядає пацієнта, вивчає історію хвороби, за необхідності проводить функціональні тести, зокрема на рефлекси, чутливість шкіри.

Для оцінки провідності імпульсів від нервових закінчень до м'язів використовується така інструментальна діагностика, як електронейроміографія (ЕНМГ). У разі токсичної, метаболічної та алкогольної полінейропатії рекомендовані додаткові лабораторні аналізи, зокрема біохімію, перевірку рівня глюкози, печінкові та ниркові проби тощо.

Лікування полінейропатії

Під час терапії необхідний комплексний підхід та індивідуальний підбір методів з урахуванням стану пацієнта, тяжкості патології та виду захворювання. Крім зниження симптоматики потрібно грамотно впливати на першопричину хвороби. Припустимо, у разі алкогольної полінейропатії обов'язкова детоксикація та повна відмова від вживання спиртних напоїв. У разі розвитку хвороби через діабет невролог працює в парі з ендокринологом і підбирає оптимальну схему терапії.

Полінейропатія нижніх кінцівок і рук базується на медикаментозному лікуванні із застосуванням протизапальних препаратів, ліків, які нормалізують мікроциркуляцію, а також вітамінних комплексів, знеболювальних (якщо потрібно). Додатково вітаються фізіопроцедури, масаж, рефлексотерапія.

Для досягнення стійких позитивних результатів лікування полінейропатії приймання медикаментів має бути тривалим (від кількох тижнів). Додаткові рекомендації з реабілітації передбачають таке:

  • збалансований раціон;
  • відмову від шкідливих звичок;
  • збільшення рухової активності;
  • фізіотерапію;
  • лікувальну фізкультуру;
  • акупунктуру та інші методи рефлексотерапії.

Наші лікарі

Всі лікарі
Іщенко Юлія Вікторівна
Невролог
Кисіль Ірина Миколаївна
Невролог
Ніколайчук Андрій Сергійович
Епілептолог, Невролог, Нейрофізіолог, Сомнолог

Запис на прийом

Ваші дані

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Передзвоніть мені

Ваші дані

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Залишити відгук

Відгук відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Задати питання

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.