Ехокардіографія
Ехокардіографія, Ехо-КГ або УЗД серця - діагностичний метод, який за допомогою ультразвукових хвиль створює зображення серця на екрані монітора. Методика добре вивчена, безпечна для дітей і вагітних, доступна, інформативна. Це робить ехокардіографію провідним методом візуалізації серця в діагностиці кардіологічних захворювань і розладів. У медичному центрі «Медсейв плюс» ЕХО-КГ проводять досвідчені кардіологи, лікарі функціональної та ультразвукової діагностики.
Коли варто пройти ехокардіографію
Показання до процедури визначає лікар кардіолог, він і розшифровує отримані результати. Приводом звернутися до фахівця для УЗД серця служать:
- хворобливі відчуття в грудній клітці, за грудиною;
- відчуття серцебиття, перебої серцевого ритму;
- підвищений і знижений артеріальний тиск;
- постійна слабкість, нездатність здійснювати фізичну роботу;
- набряки на ногах, посиніння шкіри ніг та збліднення шкіри обличчя;
- оніміння кінцівок;
- напади запамороченнь і навіть одиничний епізод втрати свідомості.
Процедура безболісна, тому не варто боятися звернутися за допомогою і обстежитися при наявності хоча б однієї з перерахованих вище скарг.
Діагностичні можливості
Основою методики є те, що тканини людського тіла по-різному відображають ультразвукові хвилі, які випускає і вловлює датчик апарату для ехокардіографії. Цю різницю прилад сприймає і за допомогою комп'ютера перетворює в візуальну картинку, зображення.
Технологія доплерографії, якою оснащені сучасні апарати, показує швидкість і напрямок кровотоку, пропускну здатність судин і значно доповнює діагностичну картину.
Завдяки Ехо-КГ, можна виявити різні патологічні стани і процеси:
- згустки крові в камерах серця (актуально для пацієнтів з фібриляцією передсердь);
- вроджені та набуті вади клапанів, передсердь, шлуночків;
- запалення перикарда, міокарда і ендокарда;
- скупчення рідини в серцевій сумці;
- функціональний стан серцевого м'яза;
- ознаки легеневої гіпертензії, гіпертрофії міокарда;
- ішемічну хворобу серця та інфаркт;
- аритмії;
- внутрішньосерцеві пухлини.
Також, при проведенні УЗД серця, лікар оглядає аорту на предмет аневризм, атеросклеротичних бляшок. Безпека методики дозволяє обстежити навіть вагітних, знаходячи вади розвитку у плода.
Як проводиться обстеження
Людина укладається на лівий бік. На шкіру грудної клітини наносять спеціальний гель, який проводить ультразвук і прикладають до необхідного місця сканер-датчик.
У процесі сеансу оцінюється:
- ритмічність серцевих скорочень;
- товщина м’язового шару передсердь, шлуночків, внутрішньосерцевих перегородок;
- адекватність роботи клапанів;
- об’єм камер серця;
- фракція викиду (показує скоротність міокарда, що важливо для контролю лікування серцевої недостатності).
Тривалість процедури варіюється, становить близько 20-40 хвилин. Але може тривати і довше, якщо лікар вважає за потрібне дослідити деякі ділянки серця пильніше.
Протипокази і підготовка
Звичайна, трансторакальная (через грудну клітку) ехокардіографія протипоказань не має. Стани, що можуть перешкодити проведенню сеансу є інфекційні процеси та рани на шкірі грудної клітки.
Особлива підготовка не потрібна: обстеження можна завжди провести. Але під час планової діагностики напередодні з вечора і вранці не варто вживати спиртні напої, каву та чай, а також палити і займатися важкою фізичною працею. Це може спотворити реальну картину стану серця і перешкодити встановленню правильного діагнозу.
У медичному центрі «Медсейв плюс» в Києві Ехо-Кг ви можете пройти в зручний для вас час і отримати консультацію кардіолога.