Тривожні розлади та порушення сну після Covid-19

Тривожні розлади та порушення сну після Covid-19

13.12.2021

Тривожні розлади та порушення сну після одужання від Covid-19 стали неприємними наслідками хвороби для лікарів та їхніх пацієнтів. Про подібні симптоми, за даними різних досліджень, повідомляє третина людей, що одужали від Covid-19. Причини подібного явища ще вивчаються, але існують дослідження щодо впливу вірусу на нервові волокна та нервовий сигнал. Вже розроблені рекомендації, що допоможуть подолати наслідки коронавірусної хвороби, пов’язані із розладами сну та тривожними станами.

Постковідні симптоми

Ті, хто одужав після Covid-19, після виписки часто спостерігають такі зміни психоемоційного стану:

  • млявість, апатія;
  • погіршення здатності до концентрації;
  • складнощі із засинанням;
  • пробудження серед ночі;
  • тривожні почуття, невпевненість;
  • напади прискореного серцебиття (тахікардія).

Епізоди, що набувають регулярності та тривалості, негативно впливають на настрій людини, працездатність, сильно погіршують загальну якість життя.

Ймовірні причини порушень

Головним чинником, що призводить до таких розладів, вважають вплив інфекції Sars-cov-2 на передачу нервового імпульсу та психологічну напругу, котра виникає навколо пандемії, лікування хвороби. Довготривалий перебіг хвороби змушує людей, котрі дізнаються про свій діагноз, переживати та нервувати.

На жаль, такий емоційний фон не сприяє швидкому одужанню та перенапружує людську психіку. Стрес, що накопичується упродовж лікування, після одужання продовжує докучати. І може призвести до тривожних розладів, порушень сну.

Інший механізм – страх за своє життя. Коли хворий, що був госпіталізований та тривалий час проводив у стаціонарі, після виписки відчуває себе позбавленим медичного нагляду. Найбільш характерний такий стан для людей, що потребували кисневої підтримки. Виписка для них стає стресом, який підсилюється тим, що після хвороби легені відновлюються не одразу і є відчуття нестачі кисню. Тривогу спричиняє задишка, що може виникати після фізичних навантажень або має невротичне походження. Відчувши нестачу повітря, людина несвідомо згадує свій стан у відділенні інтенсивної терапії й лякається. Звісно, за таких умов не можна розраховувати на здоровий сон.

Третім чинником, котрий ще досліджується, вважають прямий вплив коронавірусу на мозок. Є теорія, що захворювання чи, навіть, інфікування без симптомів, призводять до ураження збудником нейронів, котрі беруть участь в обміні мелатоніну, гормону сну. Сон втрачає якість, людина не висипається. І це сприяє розвитку тривоги, посиленню стресу.

Як допомогти

Спостереження свідчать, що тривожні розлади й порушення сну в людей, що одужали від Covid-19, більше властиві тим, хто ще до хвороби мав схильність до стресу, депресії або вже перебував у подібних станах.

Але і психологічно стабільних пацієнтів, наслідки перенесеного Covid-19, можуть турбувати впродовж тривалого часу, від 90 днів до 6 місяців та довше після виписки зі стаціонару.

Аби подолати тривогу та порушення сну після коронавірусної хвороби, лікарі рекомендують такі заходи:

  • повільно підвищувати фізичну активність;
  • амбулаторно займатися лікувальною фізкультурою;
  • робити вправи на підвищення дихальних ресурсів організму;
  • привести до ладу режим сну.

Якщо зміни в психологічному стані набувають вираженого характеру, погіршують якість життя, то правильним буде звернутися по допомогу до лікаря. Фахівці клініки «Медсейв плюс» допоможуть правильно обрати лікування. Можливо, доцільним виявиться призначити на певний час медикаментозні засоби: заспокійливі, снодійні чи антидепресанти.

Cтаття не може бути використана для встановлення діагнозу і не замінює консультацію лікаря.
Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я.

Запис на прийом

Ваші дані

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Передзвоніть мені

Ваші дані

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Залишити відгук

Відгук відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Задати питання

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.