Порушення сну

Порушення сну

10.11.2023

Порушення сну в сучасному людському суспільстві набувають епідемічного характеру. Від них страждають дорослі, підлітки, та, навіть, діти. Частіше, розлади сну стають наслідками шаленого темпу життя та психологічних негараздів. Але, також сон страждає на тлі певних захворювань, стає симптомом тієї чи іншої хвороби. У будь-якому разі, це – неприємне явище, котре суттєво псує якість життя, призводить до погіршення самопочуття та працездатності.

Типи порушень сну

За своєю суттю, поганий сон, це – група різнорідних розладів, унаслідок котрих людина погано засинає, має неякісний сон та просипається без відчуття, що відпочила. Вдень має місце млявість, неможливість зосередитися. Водночас нема гарантії, що ввечері засиняння прийде швидко.

Загалом, до терміну «порушення сну», належать чотири групи розладів. Розглянемо їх докладніше.

Інсомнія

Характеризується тим, що людині важко засинати. Вона часто прокидається посеред ночі без причини. Вранці встає раніше за будильник. Сон низької якості, поверхневий, надмірно чуткий. Зранку немає відчуття сповненості сил.

Причиною таких станів стають гострі та хронічні стреси, депресія. Також подібні порушення сну трапляються в разі хвороб: артеріальна гіпертензія, хвороба Паркінсона, артроз, шкірні захворювання тощо.

Снодійні засоби, як можна здогадатися, будуть не ефективні. Необхідно лікувати основний стан, що призвів до порушення сну.

Гіперсомнія

Порушення сну, що проявляється надмірною сонливістю вночі або вдень. Тривалість сну значно перевищує стандартні 8 годин. Водночас вночі сон поганий з частими пробудженнями. Можливі епізоди сонного паралічу (катаплектичне пробудження) – свідомість уже пробудилася, а тіло ще «спить» і не може рухатися. Зранку самопочуття незадовільне, млявість, сонливість.

Причини гіперсомній – захворювання мозку (енцефаліт), черепно-мозкові травми, пухлини. Також надмірна тривалість сну може виникати внаслідок приймання гіпотензивних препаратів, психотропних та цукрознижувальних засобів.

Синдром сонного апное

Розлад, що супроводжується епізодами зупинки дихання під час сну. Таких епізодів може бути до 400 за 8 годин. Кожен раз мозок переживає кисневе голодування, унаслідок чого нейрони за ніч не відновлюються.

Причини сонного апное різноманітні:

  • надмірна вага (ожиріння м’яких тканин горлянки);
  • збільшення мигдаликів, тонзиліт, аденоїди;
  • генетично зумовлена вузькість верхніх дихальних шляхів;
  • деформація кісток обличчя, носових кісток (посттравматична або успадкована);
  • недостатня функція щитоподібної залози (гіпотиреоз).

Людина вночі хропе, має неспокійний сон. Вдень сонлива, скаржиться на головний біль. Сторонні люди можуть чути зупинки дихання, і сам пацієнт також прокидається з відчуттям ядухи.

Порушення циркадних ритмів сон-неспання

Виникають під час мандрівок із перетинанням часових поясів чи позмінною роботою. В цьому випадку стануть у нагоді засоби, що полегшують засинання. Але такі симптоми проходять самі собою, коли людина адаптується до нових умов.

Діагностика та лікування

Скарги та опитування дають змогу лише запідозрити тип порушення сну в пацієнта. Щоби встановити точний діагноз, треба додаткові обстеження:

  • Електроенцефалографія, ЕЕГ. Фіксація мозкових імпульсів під час сну та неспання.
  • Електроокулографія, ЕОГ. Реєстрація рухів очима сплячої людини.
  • Електроміографія, ЕМГ. Оцінювання тонусу та потенціалів м’язів уві сні.

Разом це називається полісомнографією. Лікарі оцінюють, у яку фазу виникають порушення: засинання, повільного чи швидкого сну. Паралельно встановлюють тип порушень сну, їх причину. Лікування, звісно, має суто індивідуальний характер. За різних станів призначаються засоби з різних груп. Застосовують немедикаментозні методики: фізіотерапія, корекція способу життя. Cпеціалісти центру «Медсейв плюс» проведуть якісну та всебічну діагностику порушення сну та підберуть найкращу терапію.

Cтаття не може бути використана для встановлення діагнозу і не замінює консультацію лікаря.
Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я.

Запис на прийом

Ваші дані

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Передзвоніть мені

Ваші дані

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Залишити відгук

Відгук відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Задати питання

Повідомлення відправлено

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.