Фізіопроцедури та масаж після Covid-19
При одужанні після коронавірусної хвороби, багато хто стикається з її наслідками. Серед них: м’язева слабкість, задишка, рубці в легенях, розлади з боку центральної та периферичної нервової системи тощо. Через це особливого значення набувають методи реабілітації після Covid-19: фізіопроцедури, фізична терапія та сеанси масажу.
Чому виникає потреба в реабілітації
Перебіг коронавірусної інфекції буває різним: від безсимптомного, до виражених уражень легень, судин, мозку. Легкі форми Covid-19 часто минають без залишкових явищ. Але якщо хвороба мала середній або тяжкий перебіг, то вона лишає після себе низку наслідків: фіброз у легенях, астенічний синдром (хронічна втома), порушення сну, тривожні стани й т.і.
Цілі, з якими призначаються реабілітаційні заходи після Covid-19:
- усунення вогнищ залишкового запалення;
- відновлення здатності легень до насичення крові киснем;
- тренування основних та додаткових дихальних м’язів;
- зменшення фіброзних змін в легенях;
- покращення функцій центральної та периферичної нервової системи.
План заходів складається індивідуально, із врахуванням стану пацієнта та ускладнень, які залишила по собі інфекція.
План мероприятий составляется индивидуально, с учетом состояния пациента и осложнений, которые оставила инфекция.
Фізіотерапевтичні процедури
У реабілітації після вірусних пневмоній застосовують такі методики:
- Лікувальний електрофорез на грудну клітку. За допомогою постійного струму, до уражених фіброзом легень доставляється лідаза (фермент, що розщеплює рубцеву тканину), протизапальні, та засоби, що сприяють покращенню метаболізму клітин.
- Застосування магнітного поля чинить протизапальну дію, нормалізує тонус середніх та дрібних судин, капілярів.
- Лазеротерапія сприяє оновленню клітин, стимулює репаративні (відновні) процеси в організмі.
- Озонотерапія, їй властива противірусна та імуномодулювальна дія. Активований кисень також перешкоджає утворенню тромбів, нормалізує в’язкість крові.
Крім цих методик, можуть застосовуватися й інші: ампліпульс-терапія, теплові методики, індуктотермія тощо. Тут усе залежить від стану пацієнта, що переніс Covid-19, та потужності лікувального закладу.
Масаж
За допомогою цієї давньої процедури, фізичні терапевти полегшують кашель пацієнта, покращують кровообіг у м’язах, стимулюють біологічні процеси відновлення в тканинах. Завдяки масажуванню покращується стан м’язів, котрі зазнали ушкоджень від коронавірусу, усуваються наслідки тривалого перебування хворої людини в ліжку у разі важкого перебігу хвороби.
Масаж буває різним, обрана методика залежить від того, що турбує людину після Covid-19.
Загалом, поширені такі методи лікувального масажу:
- вакуумний, за допомогою банок, що ставляться на грудну клітку (не на ділянку серця), спину.
- дренажний, вібраційний. Полягає в механічному подразненні м’язів спини, та тих, що розташовані на бокових поверхнях грудної клітки.
- перкусійний масаж починається з розтирання. Потім міжреберні ділянки злегка простукують кулаком, ребром долоні, пальцями.
Якщо тип і перебіг процедури підібрано вірно, то покращення стану можуть відчуватися вже після перших сеансів. При задишці, яку лишив по собі Covid-19, масаж збільшує глибину вдиху, стимулює виділення надмірного бронхіального вмісту. Покращується мікроциркуляція та кровопостачання легень.
Протипоказання
Є певні фізіопроцедури та техніки масажу, котрі можна і треба застосовувати, навіть під час гострого періоду коронавірусної хвороби. Але здебільшого, фізіотерапевтичне лікування та сеанси масажу призначають лише після стихання гострих запальних явищ. Бо надмірна стимуляція організму, котрий і так виснажується боротьбою з інфекцією, може призвести до погіршення стану.
Навіть після одужання, не всім можна проводити реабілітаційні заходи, адже наслідки хвороби бувають різними й тяжкими. Та й є певні обмеження, що стосуються стану, власне, пацієнта (гнійні інфекції, шкірні хвороби, непереносність лікарських засобів і т.і.) Тому призначення фізіопроцедур та масажу після Covid-19 у центрі «Медсейв плюс» роблять лікарі спільно з фахівцями з реабілітації. Контроль ефекту від процедур теж необхідно довіряти фахівцям.
Cтаття не може бути використана для встановлення діагнозу і не замінює консультацію лікаря.
Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я.