Епілепсія
Епілепсія, це – хронічне захворювання, головним симптомом якого є судомні напади. Причиною нападів стає аномальна електрична активність нейронів мозку, котрі в якийсь момент часу починають надсилати м’язам хаотичні сигнали на скорочення, унаслідок чого і виникають неконтрольовані рухи, судоми.
Хвороба поширена, на неї страждають і дорослі, і діти. Діагностика певних форм епілепсії досить складна, але своєчасно поставлений діагноз дає можливість підібрати лікування й назавжди позбутися проявів захворювання. Заразом – запобігти наслідкам епілепсії.
Причини епілепсії
Доведено, що епілептична активність мозку виникає під впливом різноманітних чинників. Найбільш поширеними є такі:
- спадкова схильність, генетично зумовлена готовність нейронів до судомної активності;
- патологія вагітності, внутрішньоутробні інфекції;
- черепно-мозкові травми, у тому числі отримані під час пологів, і їх наслідки;
- дія токсинів, наркотичних речовин;
- висока температура тіла (фебрильні судоми, характерні для дітей);
- наслідки перенесених захворювань мозку (інсульт, менінгіт, енцефаліт).
Трапляються також пацієнти, у кого не вдається встановити чинник, що призвів до виникнення епілепсії. Така форма хвороби називається криптогенною. Посттравматичну і спровоковану ураженням мозку судомну активність називають симптоматичною. Спадкова, генетично зумовлена форма, відома як ідіопатична епілепсія.
Види епілепсії
За силою припадків, хвороба ділиться на два головних види:
- Генералізований тип, за якого аномальна електрична активність охоплює значні об’єми кори мозку. Проявляється судомами кінцівок і тіла, людина падає, непритомніє. Після судом засинає, коли прокидається – нічого про напад не пам’ятає.
- Вогнищевий (фокальний) варіант, коли вогнище аномальних електроімпульсів обмежене невеличкою ділянкою мозку. У таких людей сіпаються кінцівки, може виникати оніміння окремих частин тіла, виникають слухові чи зорові розлади. Свідомість, зазвичай, зберігається.
Як варіант осередкової епілепсії розглядаються ще абсанси. Це безсудомні напади, частіше виникають у дітей. Хвора людина ніби «зависає», випадає з реальності. Судом немає, падіння не відбувається. Може відзначатися тремтіння повік, запрокидування голови. Пам’ять про напад не зберігається.
Оточення хворого може довго не помічати абсанси, оскільки немає судом. Але це – епілепсія. І її потрібно виявляти та лікувати, інакше наслідків хвороби не уникнути.
Своєчасно не виявлена і не лікована епілепсія призводить до розладів психіки: у хворих уповільнюється мислення, гіршає комунікація з іншими людьми. У просунутих стадіях руйнується особистість людини.
Також напади становлять загрозу для самого пацієнта: впавши, він може зазнати травм. А якщо, наприклад, перебуває за кермом – у небезпеці можуть опинитися життя інших людей.
Діагностика епілепсії
За описом симптомів, кваліфікований невролог здатен зробити попередні припущення щодо діагнозу. Щоби підтвердити висновок, потрібні інструментальні обстеження:
- ЕЕГ (електроенцефалографія);
- ЕЕГ-моніторинг упродовж 2–6 годин чи, навіть, доби;
- МРТ і КТ мозку.
За результатами обстеження можна встановити правильний діагноз, і навіть, визначити, яка ділянка мозку стала джерелом епіактівності.
Лікування епілепсії
Основний напрям – медикаментозна терапія. Невролог підбирає протисудомні засоби, котрі знімають напади. Також можуть призначатися препарати, що нормалізують психічний стан хворої людини.
В окремих випадках доводиться вдаватися до хірургічного втручання: видалення епілептогенної зони, встановлення спеціальних електродів, котрі нормалізують електричний ритм мозку.
Cтаття не може бути використана для встановлення діагнозу і не замінює консультацію лікаря.
Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я.